Język mniejszości - niemiecki

Dnia 13 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole V Konkurs Piosenki Niemieckiej. Uczniowie klas I-VI zaprezentowali wybrane przez siebie piosenki. Jury nie miało łatwego zadania, gdyż wszystkie dzieci pięknie wykonały przygotowane piosenki.Szczególnie dla młodszych artystów było to nie lada przeżycie.

W kategorii klas I-III 
I miejsce zdobyła klasa Ib, II miejsce- klasa IIa, III miejsce klasa IIIb, pozostałe klasy- Ia, IIIa i IIIc otrzymały wyróżnienie.
W kategorii klas IV-VI
I miejsce zdobyła klasa Va, II miejsce- klasa VIa, III miejsce klasa Vb; klasy IVa, IVb i VIb otrzymały wyróżnienie.
Konkurs Piosenki Niemieckiej połączony był z obchodami Dnia Świętego Marcina.Jak co roku wszyscy uczniowie otrzymali z tej okazji przepyszne rogale oraz wysłuchali legendy o Świętym Marcinie, który zaszczycił nas również swą obecnością.
Dziękujemy wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w organizację tego radosnego dnia.

sprachdoktorUczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego SPRACHDOKTOR 2017, zajmując czołowe miejsca:
NATALIA TOMALA, kl. VI b: I miejsce w kraju, I miejsce w województwie
KINGA BARON, kl. IV a: I miejsce w województwie, II miejsce w kraju
BEATA PROCHOTA, kl. V a: II miejsce w województwie
Sukces odnieśli również Mateusz Ćwieląg, uzyskując 8 miejsce w województwie oraz Aleksandra Helios, uzyskując 13 miejsce w województwie.
Uczniów przygotowała pani Joanna Meryk.

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odnieśli ogólnopolskie sukcesy językowe. Pięcioro uczniów uzyskało tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpus”: czworo w j. niemieckim i jeden w j. angielskim. W sesji zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego „Olimpus” wzięło udział 24 uczniów naszej szkoły: 5 przedstawicieli klas IV, 14 przedstawicieli klas V oraz 5 przedstawicieli klas VI. Tytuł laureata uzyskało 4 uczniów:olimpus
Natalia Tomala, kl. VI b: 1 miejsce w kraju
Beata Prochota, kl. V a: 3 miejsce w kraju
Kinga Baron, kl. IV a: 4 miejsce w kraju
Maximilian Rymarczyk, kl. V b: 7 miejsce w kraju
Uczestników przygotowała pani Joanna Meryk.
W sesji zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego „Olimpus” wzięło udział 20 uczniów naszej szkoły: 8 przedstawicieli klas IV, 9 przedstawicieli klas V oraz 3 przedstawicieli klas VI. Tytuł laureata uzyskał Tobiasz Wawrzyk, kl. VI b: 9 miejsce w kraju. Uczestników przygotowały panie Sylwia Brodacka i Justyna Kasprzyk.
Gratulujemy!

Dnia 26.04.2017r w Szkole Podstawowej w Sierakowie Śląskim odbył się I Konkurs Na Małą Formę Teatralną w Języku Niemieckim "Mein Theater".

W konkursie wzięło udział siedem zespołów teatralnych, które zaprezentowały inscenizacje baśni braci Grimm. Naszą szkołę reprezentował 5-osobowy zespół z klasy Va w składzie: Weronika Podzielny, Kaja Makles, Emilia Rosół, Dominika Wiśniewska, Dominik Szopa. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali baśń „Jaś i Małgosia” - „Hänsel und Gretel”. Oceniane były: poziom znajomości j. niemieckiego, gra aktorska,scenografia i oprawa muzyczna. Nasz zespół zdobył III miejsce. Gratulujemy!
Opiekun: J. Meryk

Dnia 12 kwietnia 2017 r. w MDK w Oleśnie odbyły się eliminacje gminne XXIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję” -„Jugend trägt Gedichte vor”. Organizatorem tego konkursu jest Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Naszą szkołę zaprezentowało 3 recytatorów: Kinga Baron (IVa), Mateusz Ćwieląg (Vb) i Maximilian Rymarczyk (Vb). Wszyscy reprezentanci naszej szkoły zostali docenieni przez jury.


Pierwsze miejsce zdobyła Kinga Baron, trzecie – Mateusz Ćwieląg, a Maximilian Rymarczyk – wyróżnienie. Daje im to szansę startu w eliminacjach rejonowych, które odbędą się 16 maja 2017 r.
Uczniów przygotowała p. J. Meryk. 

3 kwietnia w Komprachcicach odbył się Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. Organizatorami byli: Poseł na Sejm RP Ryszarda Galla, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Do tegorocznej VII edycji po raz pierwszy zaproszono także uczniów szkół podstawowych. Wśród nich, w kategorii indywidualnej, najlepsza w całym województwie okazała się NATALIA TOMALA (kl. VI b), która zajęła I miejsce. Zespołowo nasze reprezentantki Natalia Tomala i Beata Prochota (kl. V a) zajęły I miejsce w kategorii „Najlepsza Szkoła Podstawowa”, uzyskując łącznie najlepszy wynik spośród 39 szkół podstawowych uczestniczących w konkursie.
Patronat nad konkursem objął Opolski Kurator Oświaty. Konkurs jest sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu RFN w Opolu.

Uczennice przygotowała p. Joanna Meryk

Pięcioro uczniów z sukcesem reprezentowało naszą szkołę w finałach Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

  • Maciej Marcjasz, uczeń kl. VI b, uzyskał tytuł LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego, zdobywając I miejsce w województwie. Ucznia przygotowywała p. Justyna Kuchorz.
  • Natalia Tomala, uczennica kl. VI b, uzyskała tytuł LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Uczennicę przygotowywała p. Joanna Meryk.
  • Magdalena Chęcińska (VI miejsce w województwie) i Martyna Januszkiewicz, uczennice kl. VI a, uzyskały tytuł FINALISTY Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Uczennice przygotowywała p. Magdalena Bąk.
  • Julia Hęcinska, uczennica kl. VI a, uzyskała tytuł FINALISTY Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego. Uczennicę przygotowywała p. Karolina Mendel – Chudzik.
    Bardzo cieszy, że nasi uczniowie rozwijają swoje pasje i odnoszą sukcesy.


Gratulujemy i życzymy wiele zapału do dalszej pracy.

1 DSCN4571

29 stycznia 2017 r. nasza uczennica, Weronika Podzielny (kl. Va), reprezentowała naszą szkołę w koncercie, który odbył się w ramach nabożeństwa kolędowego w języku niemieckim w kościele w Borkach Wielkich. W koncercie uczestniczyło pięcioro laureatów konkursu kolęd w języku niemieckim „Weihnachtsliederwettbewerb”, który odbył się w listopadzie podczas Święta Piernika, a także Chór Parafialny z Olesna. Po raz kolejny Weronika zachwyciła swoim śpiewem publiczność. Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i gratulujemy sukcesów!

Opiekun: Joanna Meryk

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły z sukcesem uczestniczyli w Święcie Piernika pod patronatem Burmistrza Olesna i Starosty Oleskiego, które odbyło się 29.11.2016 r. w Szkole Podstawowej w Borkach Wielkich. Nasi reprezentanci zostali laureatami wszystkich organizowanych w ramach tego wydarzenia konkursów.

Konkurs kolęd i pastorałek w j. niemieckim („Weihnachtslieder-Wettbewerb”) i tym razem okazał się szczęśliwym dla naszych uczennic. Weronika Podzielny z klasy V a zdobyła I miejsce w kategorii solistów klas IV-VI. Uczennice klasy VI b: Julia Czernia, Laura Jurczyk, Alicja Kukuła, Karolina Mencel i Wiktoria Piechota zdobyły I miejsce w kategorii zespołów klas IV-VI. Konkurencja była duża: w przesłuchaniach uczestniczyli uczniowie powiatów oleskiego i lublinieckiego. Uczennice przygotowała p. Joanna Meryk.

17 listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Piosenki Niemieckiej „Jugend singt deutsche Lieder”. Konkurs został zorganizowany w MDK w Oleśnie przez Zespół Szkół nr 2 oraz Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Olesno i Gminy Radłów. Konkurencja była duża, a poziom bardzo wysoki.


Klasa VI b zajęła I miejsce w kategorii zespołów klas IV-VI. Doceniona została także nasza solistka, Weronika Podzielny z klasy V a, która zajęła II miejsce.
W kategorii zespołów klas I-III reprezentowały nas klasy II c, III a i III b.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Marcin15. 11. 2016 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Świętego Marcina. Z tej okazji dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Odbył się Festiwal Piosenki Niemieckiej dla klas I-III i IV-VI, rozstrzygnięto konkursy na rysunek i komiks do legendy o św. Marcinie. Wszystkie dzieci poczęstowane zostały świętomarcińskimi rogalami.
Po raz kolejny nasz Festiwal okazał się radosnym świętem piosenki. Najpierw swoje talenty przedstawiły klasy I-III. Najmłodsi uczniowie pięknie wykonali przygotowane piosenki, a publiczność bawiła się znakomicie. Jury uhonorowało wszystkich uczestników wyróżnieniem. I miejsce i nagrodę – niespodziankę otrzymała klasa III b.
Następnie sceną zawładnęły klasy IV-VI. Tutaj emocjom nie było końca. Starsi uczniowie przygotowali prawdziwe show! Także tym razem publiczność stanęła na wysokości zadania, a atmosfera była gorąca! Jury uhonorowało wszystkich uczestników wyróżnieniem. I miejsce i nagrodę – niespodziankę otrzymała klasa VI b.

 

e dz1

OdP grafika www facebook

 

  galeria ico

 

padlet biblioteki 

 

 

logo face3

logo face

 

 jadlospis g

telefonzaufaniaplakat

 

logo koord

dobry start mini

Rządowy Program „Dobry Start”

[zobacz szczegóły]

   

plansza bezpieczna plus1

  

logo LS

  

zaswiadczenie dbi2021 min

 

certyfikat trzymaj forme min 

logo knm 780x466

 

 

 

logo4