Bezpieczny Internet

REKRUTACJA 2018/2019

Zasady bezpiecznego korztstania z internetu

 

NIE UDOSTEPNIAJ SWOICH PRYWATNYCH DANYCH NIEZNANYM OSOBOM

Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy facebooku. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

NIGDY NIE PODAWAJ NIKOMU SWOJEGO HASŁA

Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w twojej poczcie, koncie na facebooku itp. i na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich twoich znajomych, podszywając się pod Ciebie. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.

 

UŻYWAJ PROGRAMÓW ANTYWIRUSOWYCH I ANTYSPAMOWYCH

Warto zabezpieczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich szemranych celów. Możesz skorzystać z programów zabezpieczających, dostępnych np. w serwisie szybkidownload.pl.

 

NIE WIERZ WSZYSTKIEMU CO CZYTASZ W SIECI

W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach, zawsze czytaj regulaminy.

NIGDY NIE UMAWIAJ SIĘ NA SPOTKANIE Z NIEZNAJOMYMI OSOBAMI

Fajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w Internecie osoba będzie tą samą osobą w "realu"? Żadną. Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą o radę.

NIGDY NIE UZYWAJ WEBKAMERY W ROZMOWACH Z NIEZNAJOMYMI

Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz przez internet, nie zgadzaj się na połączenie wideo! A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.

 

NIE ODPOWIADAJ NA ZACZEPKI W SIECI

Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie - nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości - w końcu znudzi im się wysyłanie tych głupot i poszukają innej ofiary. Pamiętaj zawsze możesz zwrócić się o pomoc do rodzica, nauczyciela lub zadzwonić na HELPLINE – tel. 116 111.

dbi

 

e dz1

OdP grafika www facebook

 

  galeria ico

 

padlet biblioteki 

 

 

logo face3

logo face

 

 jadlospis g

 

logo koord

dobry start mini

Rządowy Program „Dobry Start”

[zobacz szczegóły]

   

plansza bezpieczna plus1

  

logo LS

  

zaswiadczenie dbi2021 min

 

certyfikat trzymaj forme min 

logo knm 780x466

 

 

 

logo4