Zadania na luty

Zadanie 1. Waga wielorybiego noworodka jest równa wadze 24 dorosłych lwów lub 15 szarych niedźwiedzi. Wyznacz wagę wielorybiego noworodka wiedząc, że szary niedźwiedź waży o 150 kg więcej, niż dorosły lew.

Zadanie 2.W pewnej szkole podstawowej w klasach pierwszych, drugich i trzecich jest razem 297 uczniów. W klasach czwartych jest o 8 uczniów więcej niż w klasach pierwszych, w piątych jest o 15 uczniów więcej niż w drugich, w szóstych o 6 mniej niż w trzecich. Ilu uczniów jest w tej szkole?

Zadanie 3.Kierowca prowadzący samochód zauważył o godzinie 9:00, że stan licznika mierzącego liczbę przejechanych kilometrów wynosi 19991. Liczba ta ma tę własność, że cyfry w zapisie są ułożone symetrycznie, tj. pierwsze dwie występują w porządku odwróconym na ostatnich pozycjach. O godzinie 10:30 licznik również wskazał liczbę o tej samej własności. Jaką liczbę mógł odczytać kierowca na liczniku o godz. 10:30, jeśli wiadomo, że samochód nie mógł w ciągu jednej godziny przejechać dystansu mniejszego niż 60 km i większego niż 200 km.